Potrebujete poradiť? Kontaktujte náš tím cez chat alebo na 0915 33 00 33 (pracovné dni od 6:00 do 18:00). Sme váš osobný sprievodca zdravým stravovaním už viac ako 14 rokov.
Viete, aký je rozdiel medzi jedom a liekom? Často len aplikované množstvo. O tom, či daná látka spôsobí škodu, teda rozhoduje (často) len to, koľko jej prijmeme. Rovnako je to aj so zdravými a nezdravými potravinami. Zdravé stravovanie totižto neznamená, že konzumujeme len “zdravé” potraviny, v množstve aké si zmyslíme.
Už samotné delenie potravín na zdravé a nezdravé je tak trochu nesprávne.
Zoberme si napríklad taký cukor - obyčajný, biely cukor. V neprimeranom množstve spôsobuje vznik cukrovky, nadmerné ukladanie viscerálneho tuku, únavu a tak ďalej.
V malom množstve, napríklad ako súčasť malej porcie nedeľného dezertu, sa s ním telo dokáže bez väčších problémov (pokiaľ nejde o človeka, ktorý už trpí cukrovkou) vysporiadať, prijatú energiu vhodne využiť a akékoľvek negatívne účinky tak v podstate vynulovať. Naopak, je dosť možné, že takýto dezert nám prinesie množstvo radosti, pôžitku a celkovo pozítívnej energie, ktorá je pre naše (aj FYZICKÉ!) zdravie veľmi dôležitá.
Aj dezert môže byť zdravý - naše avokádovo-čokoládové truffles ocenia nielen vyznávači keto diéty ;-)
Môžeme teda cukor v tomto dezerte označiť za nezdravý, pokiaľ bol jeho účinok viac-menej len pozitívny? Určite nie. Nezáleží totižto len na samotnej potravine, ale taktiež aj na jej množstve.
Zdravé stravovanie môže obsahovať aj “nezdravé” potraviny a jedlá (sladkosti, smažené jedlá, polotovary) - pokiaľ ich konzumujeme občas (raz za týždeň, raz za mesiac) a v malých množstvách, naše zdravé stravovanie (tým pádom aj náš organizmus) tým naozaj netrpí.
Ondrej sa kvôli svojej nadváhe stal tvrdým zástancom “zdravého” stravovania - chce schudnúť a preto konzumuje viac-menej len zdravé tuky, komplexné sacharidy a bielkoviny prijíma najmä z kvalitných a rôznorodých potravín, ako sú napríklad mliečne výrobky, tofu, chudé mäso, ryby či vajíčka. Jeho obzvlášť oblúbené potraviny sú avokádo a orechy, ktoré preto konzumuje každý deň.
Po týždni zdravého stravovania sa Ondrej odvážil a k svojmu prekvapeniu zistil, že váha sa smerom dole rozhodne nepohla, práve naopak - ešte trochu stúpla. Nakoľko už trpí nadváhou, takýto stav predstavuje ešte väčšie komplikácie. Ako je možné, že mu “zdravé stravovanie” vlastne uškodilo?
Vráťme sa k spomínanému avokádu a orechom. Tieto potraviny sú nabité nielen zdravými živinami, ale taktiež aj množstvom kalórií. To znamená, že hoci samotné živiny nám prospievajú, množstvo kalórií, ktoré spolu s nimi skonzumujeme môžu navýšiť náš denný príjem až nad požadovanú hranicu.
A čo sa stane pokiaľ je náš príjem vyšší ako výdaj? Energia sa ukladá vo forme tukových zásob.
A presne preto Ondrej, aj po prechode na zdravé stravovanie, stále priberá. Nezáleží totižto len na samotnej potravine, ale ta tiež aj na jej množstve.
Pokiaľ sa chceme držať zdravého stravovania, je vhodné dodržiavať jeho základné zásady, ako napríklad:
Zdravý tanier by mal obsahovať rozmanitú paletu potravín - ovocie, zeleninu, kvalitné zdroje bielkovín, zdravé tuky či zdroje komplexných sacharidov.
Všimli ste si, že odporúčania zdravého stravovania pre sacharidy či tuky obsahujú slovíčko “preferujte”? To znamená, že hoci väčšinu z týchto makroživín by mali tvoriť “zdravé” zdroje, neznamená to, že si nemôžete dopriať aj napríklad jednoduché cukry či nezdravé tuky. Vždy je však nutné dbať na zdravý pomer “dobrých” a “zlých” potravín, resp. pokrmov.
Medzi ďalšie, menej dôležité, odporúčania zdravého stravovania možno zaradiť:
A nakoniec zásada, ktorá je príznačná pre celý tento článok:
Ako sme už spomenuli aj v riadkoch vyššie, zdravé stravovanie má vplyv nielen na fyzické, ale taktiež aj psychické zdravie. V podstate možno povedať, že strava ovplyvňuje každý aspekt nášho života. O to dôležitejšie je, vytvoriť si k nej zdravý vzťah. Zdravé stravovanie by teda malo zahŕňať aj nasledujúce zásady:
A ZÁROVEŇ
V zdravom stravovaní sa veľmi často využíva pravidlo 80/20 - to znamená, že 80% energie by malo byť pochádzať zo zdravej stravy a 20% môže (nemusí však!) pochádzať z menej zdravých pokrmov. To všetko pri dodržaní primeraného objemu stravy - nezabúdajme, pribrať sa dá aj zo zdravej stravy, pokiaľ je jej príliš veľa.