Potrebujete poradiť? Kontaktujte náš tím cez chat alebo na 0915 33 00 33 (pracovné dni od 6:00 do 18:00). Sme váš osobný sprievodca zdravým stravovaním už viac ako 14 rokov.

Košík je prázdny

Stravovanie s celiakiou – zmena jedálnička na celý život

Rady pre zdravie / 3. 9. 2024

Nedá sa vyliečiť, no dá sa s ňou naučiť žiť. Celiakiou trpí približne jedno percento svetovej populácie. Pre mnohých môže byť dôležitým impulzom na zmenu jedálnička pozitívnejším a zdravším smerom. Ako na to?

Stravovanie s celiakiou – zmena jedálnička na celý život

Nedá sa vyliečiť, no dá sa s ňou naučiť žiť. Celiakiou trpí približne jedno percento svetovej populácie. Pre mnohých môže byť dôležitým impulzom na zmenu jedálnička pozitívnejším a zdravším smerom. Ako na to?

Čo je lepok? 

Lepok – glutén – sa prirodzene nachádza v niektorých druhoch obilnín. Ide o zmes dvoch bielkovín – gliadínu a glutenínuvo vnútri semien. Lepok dodáva cestu pružnosť a nadýchanosť, ale niektorí ľudia ho nevedia stráviť a v ich črevách spôsobuje veľké problémy.

Problémy s lepkom pri celiakii

Konzumácia lepku pri celiakii spôsobuje autoimunitný zápal sliznice, ktorá sa nachádza v tenkom čreve. Telo, ktoré nedokáže lepok spracovať, si proti nemu vytvára protilátky, ktoré poškodzujú aj bunky tenkého čreva. Dochádza k narušeniu vstrebávania živín, ktorých nedostatok vyvolá kolaps celého metabolizmu. Pre celiatikov je jediným riešením lepok zo stravy úplne vynechať a tým sa vyhnúť všetkým problémom. 

Prejavy celiakie

  • Črevné ťažkosti a plynatosť,
  • zvýšená únava,
  • nedostatok dôležitých živín a vitamínov,
  • kŕče v oblasti brucha,
  • strata hmotnosti a svalovej hmoty,
  • problémy s pokožkou,
  • oslabená imunita.

bezlepková diéta

Diagnostika celiakie 

Lekár pomocou histologických nálezov a laboratórnych testov potvrdí alebo vyvráti, či má dané príznaky a zdravotné ťažkosti na svedomí celiakia. Zvyčajne sa objavujú už počas detstva, ale výskyt celiakie je možný aj v dospelosti.

Celiakia nie je alergia na lepok

Celiakia nie je alergia na lepok. Je to častý mýtus, ktorému sa neoplatí veriť. V skutočnosti je to autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo produkuje protilátky, ktoré napádajú a ničia epitel alebo bunkovú výstelku tenkého čreva. Ak trpíte celiakiou, nepomôže nič, iba striktné dodržiavanie bezlepkovej diéty.

Alergia na lepok, podobne ako iné typy alergií, sa prejavuje rýchlou reakciou na vystavenie organizmu alergénu – lepku. Na rozdiel od celiakie sa v črevách netvoria protilátky, ktoré by spôsobovali chronické zápaly. Prejavuje sa skôr plynatosťou, hnačkou, časté sú kŕče aj zápcha a problémy s dýchaním.

Nevhodné potraviny pri celiakii 

Ľudia s bezlepkovou diétou nesmú konzumovať nič s obsahom lepku. Radí sa tu pšenica, špalda, raž, jačmeň, niektoré druhy ovsa, žitovec, kamut a všetky produkty vyrobené z múky týchto obilnín. Zakázané sú krupica, krúpy, vločky, cornflakes a müsli. Vyradiť sa musia aj bežné potraviny so pšeničným škrobom – údeniny, cukrovinky alebo spracované mliečne produkty. Vysoký obsah lepku má aj seitan – rastlinná náhrada mäsa. Obzvlášť obozretní musia byť celiatici pri rôznych omáčkach a dochucovadlách.

Liečba celiakie

Jedinou účinnou liečbou celiakie je život bez lepku. To však nie je žiadna tragédia, dostupných je mnoho náhrad a zdravých potravín, ktoré lepok stopercentne nahrádzajú.

Vhodné potraviny pre celiatikov

  • Kukurica, ryža, zemiaky, pohánka, proso, pšeno, amarant, quinoa, teff, cirok,
  • strukoviny – sója, cícer, hrach, šošovica, fazuľa,
  • orechy a semená,
  • čerstvé vajcia,
  • mäso, ryby a morské plody,
  • ovocie a zelenina,
  • väčšina mliečnych produktov a syrov,
  • kokosová a mandľová múka.

Označovanie potravín s obsahom lepku

Dôležité je všímať si zloženie balených produktov a predtým, ako siahnete po vrecku orieškov či jogurte, pozorne si prečítajte obsah balenia. Tak si overíte, či naozaj neobsahuje lepok, prípadne s ním potravina pri spracovaní neprišla do kontaktu.

Od roku 2011 je v platnosti nariadenie Európskej únie, že všetky produkty s obsahom lepku to musia mať uvedené na obale a lepok musí byť v zozname zložiek. Platí to pre balené aj nebalené produkty. Pravidlám podliehajú tiež potraviny s deklarovaným „zníženým obsahom lepku“ alebo „bez lepku“.

vitamínové doplnky sú dôležitou súčasťou jedálnička aj pri celiakii

Ako žiť plnohodnotne s celiakiou?

Konzumácia povolených obilnín

Nie všetky obilniny obsahujú glutén. Môžete si dopriať quinou, pohánku, ryžu a zemiaky. Pri bezlepkovej diéte sa však musíte striktne vyhýbať pšenici, kuskusu, špalde, ako aj ďalším produktom z rizikových obilnín. Ovos napríklad prirodzene neobsahuje lepok, no v ovsených vločkách sa môže objaviť, preto sa odporúča nakupovať špeciálne vločky s označením „bez lepku“. 

Bezlepková verzia pečiva

Kedysi sa celiatici museli uspokojiť s veľmi úzkym sortimentom, prípadne si bezlepkové pečivo piecť doma. Dnes už na trhu existuje mnoho bezlepkových verzií obľúbeného pečiva. V každom dobrom obchode nájdete špeciálny regál s ponukou bezlepkových potravín a pečivom. 

Pravidelné dopĺňanie vitamínov a minerálov

Pri prechode na akúkoľvek diétu sa mnohí dopúšťajú častej chyby nováčikov – zredukujú diétny jedálniček doslova na niekoľko potravín. Na jednej strane to môže uľahčiť rozhodnutie, čo jesť, na strane druhej sa monotónnym stravovaním s najväčšou pravdepodobnosťou ochudobňujú o cenné živiny.

Celiatici sa najčastejšie stretávajú s nedostatkom železa, vitamínov skupiny B a taktiež sú náchylnejší na nedostatok vitamínov rozpustných v tuku (A, D, E a K), vápnika a železa. Je dobré pravidelne si nechať skontrolovať krvný obraz, ktorý upozorní na nedostatok vitamínov, a okrem prírodných zdrojov si dopĺňať vitamíny aj vo forme výživových doplnkov. 

Kontaminácia potravín lepkom

Pre celiatika je lepok škodlivý, a to aj v minimálnom množstve. Často sa môžete stretnúť s presvedčením okolia, že trochu chleba či lyžica klasických cestovín predsa nemôžu uškodiť. To však nie je pravda. Pri celiakii je dôležité dávať si pozor aj na kontamináciu lepkom. Bezlepkové pečivo skladujte osobitne a pri krájaní použite inú dosku ako na bežné pečivo. Aj omrvinky klasického pečiva s obsahom lepku môžu celiatikovi uškodiť.

Začiatok bezlepkovej diéty

Začiatky bývajú ťažké. Platí to aj pri prechode na nový spôsob stravovania. Skvelou pomocou je špeciálny jedálniček šitý na mieru ľuďom s celiakiou. Objednať si ho môžete priamo domov – garantujeme spoľahlivé dodanie a rozmanité chutné bezlepkové jedlá.

facebook-icon