Potrebujete poradiť? Kontaktujte náš tím cez chat alebo na 0915 33 00 33. Podporujeme vás už viac ako 15 rokov.
Občasná únava je bežná, pociťuje ju každý z nás. Ak sa vás však únava drží ako kliešť, zbystrite pozornosť. Vtedy, keď každé ráno máte pocit, že noc bola bola príliš krátka. Alebo ak sa vám cez deň často náhle zdá, akoby vaša baterka klesla zo 100 % náhle na nulu. Môže ísť o tzv. chronickú únavu – stav, ktorý netreba podceniť.
Chronická únava alebo aj chronický únavový syndróm (CFS) ovplyvňuje každodenný život. Ak sa cítite neustále vyčerpane, postupne sa vytráca z bežných dní aj pocit radosti či smiech. Všetku energiu pohlcuje to, aby ste nejako prežili do večera. Čo s tým? Poďme sa pozrieť na hlavné príčiny chronickej únavy aj na to, ako dokáže pomôcť v boji s únavou zmena životného štýlu.
Chronický únavový syndróm zvyčajne neprichádza zo dňa na deň. Naše telo nám dáva varovné signály, ktoré niekedy nevnímane alebo ich dokonca zľahčujeme:
Nepodceňujte únavu, pretože aj zdanlivo krátky okamih môže byť niekedy nebezpečný. Zamerajte sa radšej na hľadanie efektívneho riešenia, ako von z nekonečnéhé kolotoča.
Dlhodobé preťaženie organizmu a ignorovanie varovných signálov nášho tela môže viesť až k vzniku chronického únavového syndrómu. Medzi časté príznaky patria najmä:
Chronická únava si vyžaduje trpezlivosť a systematický prístup. Nie je to len o oddychu – ale o nastavení celého dňa tak, aby podporoval regeneráciu, nie vyčerpanie.
Základom manažmentu chronickej únavy je úprava alebo úplná zmena životného štýlu. Nastavenie liečby je individuálne, neexistuje univerzálny liek, ktorý by CFS okamžite vyliečil. Lieky sa používajú najmä ako podporná liečba – na bolesť, spánok alebo úzkosť. Najväčší efekt prináša práve upravený každodenný režim.
Spánok je základná ľudská potreba. Kvalita spánku závisí od mnohých faktorov, dôležitý je však najmä režim. Snažte sa ísť spať v rovnakom čase a v rovnakom čase aj vstávať. Áno, aj cez víkendy. Pred spaním je vhodné obmedziť ťažšie jedlá a vypnúť obrazovky (počítač, televízor aj smartfón). Naopak, odporúčame zaradiť do každodennej spánkovej rutiny jednoduché dychové a relaxačné cvičenia.
Jedlo je palivo pre vaše telo. Ťažké jedlá zaťažujú trávenie, preto je úprava jedálnička pri boji s chronickou únavou kľúčová. Pomocníkom môže byť krabičkové stravovanie. Tento typ diéty vyrieši všetky starosti za vás, čo pri problémoch s únavou určite oceníte.
Ako sa stravovať zdravo a pravidelne? Riešením, ktoré vás odbremení od premýšľania, nakupovani, príprava aj varenia, môže byť zdravá krabičková strava.
Nemusíte hneď na začiatku behať maratóny ani pravidelne dvíhať činky. Počúvajte svoje telo a neprekračujte vlastné limity. Baterky vám spoľahlivo dobije prechádzka na čerstvom vzduchu v prírode alebo joga. Vyberte si spôsob pohybu alebo cvičenie, ktoré vás baví, a zaraďte ho pravidelne do vášho denného plánu.
Pri únavovom syndróme nesmieme zabudnúť ani na psychiku, ktorá zohráva v procese liečby významnú úlohu. Skúste prehodnotiť svoje priority, viac delegovať rôzne činnosti, ktoré nemusíte robiť osobne. Nezabudnite, že nie je vaša povinnosť ani pomáhať každému – povedzte „nie“, ak to tak cítite.
Osvojte si techniky na zvládanie stresu, veľmi nápomocné sú dychové cvičenia alebo meditácia, prechádzky v prírode. Vyhľadajte skúseného odborníka, psychológa, coacha, terapeuta a hovorte o vašich pocitoch. Pátrajte po príčine únavy.
Snažte sa obmedziť čas strávený pred obrazovkami. Skúste tzv. digitálny detox, odinštalujte na chvíľu sociálne siete alebo vypnite internet v mobile.
Digitálny detox je čoraz viac spoločensky diskutovanou témou. Máte pod kontrolou čas, ktorý strávite používaním rôznych technologií? Skúste na chvíľu pravidelne odložiť všetky smart zariadenia a sledujte, ako sa budete cítiť.
Chronická únava nie je len o únave. Je to signál, že telo aj myseľ sú dlhodobo preťažené a nevedia sa zotaviť. A práve preto je životný štýl kľúčový – všetko to, čo každý deň robíte, čo jete, koľko sa hýbete, koľko sedíte pred obrazovkami či ako reagujete na stres. Všetko to ovplyvňuje, ako sa počas dňa cítite.
Ak cítite, že únava preberá nad vami čoraz častejšie moc, skúste do vášho života zaradiť drobné zmeny, ktoré vám môžu postupne priniesť veľa ovocia. V každom, aj tom najnáročnejšom období, existujú spôsoby, ako začať žiť ľahšie.
Zmena nie je o dokonalosti – ale o malých krokoch, ktoré sa rátajú. O tom, aby ste začali pátrať po príčine a postupnými krokmi začali meniť kvalitu vášho života.
Ak máte pocit, že únavu už neviete sami kontrolovať, nemusíte na riešenie zostávať sami. Kontaktujte lekára alebo iného odborníka a objednajte si krabičkovú diétu, aby ste mali čas venovať sa ďalším dôležitým zmenám :-).